BCLARA
Beltrami County Lakes and Rivers Association
Governance

BCLARA GOVERNANCE

Updated 2015-10-27

EXECUTIVE COMMITTEE

(Elected from Board of Directors)

President

Katie Haws (term ends 10/16): loons@paulbunyan.net

Vice-President

Curtiss Hunt (term ends 10/16): curtisshunt@gmail.com

Secretary

Lin Ward (term ends 10/17): jward@paulbunyan.net

Treasurer

Richard Black: rblack@gra.midco.net

Past President

Sydney Corrigan (term ends 10/16): sydc@paulbunyan.net

BOARD OF DIRECTORS

Member Organizations in good standing (dues paid)

(One voting representative from each)

Clearwater Lake Area Association

Long Lake Association

•Lake Plantagenet Landowner’s Association

Turtle River Watershed Association

Members-At-Large

(No more than ten selected from member organizations or the community at large and elected by the Board of Directors; 2 years terms)

BCLARA serves to coordinate the efforts of all lake, river, and watershed associations in Beltrami County, MN, related to shoreline preservation and restoration, water quality, prevention of aquatic invasive species (AIS), and sustainable uses and development for bodies of water in the county, including: Ahlin, Alaska, Alice, Anderson, Andrusia, Ankeewinsee, Bagley, Bailey, Bakkum, Balif, Balm, Barr, Bass, Baumgartner, Beltrami, Bemidji, Big, Big Bass, Big Rice, Black, Blackduck, Blake, Bog, Boot, Bootleg, Borden, Boston, Braas, Britten, Buck, Bullhead, Burns, Button, Buzzle, Campbell, Carter, Cass, Chain, Cinaman, Clearwater, Cranberry, Crandall, Crane, Crooked, Crookston, Damon, Dark, Deer, Dellwater, Des Moines, Dickens, Dunbar, Dutchman, Emerald, Erick, Erickson, Ess, Fahul, Fairbanks, Fassland, Fawn, Fern, Fessland, Fields, Flenner, Flora, Fox, Frisby, Funk, Funkley, George, Gibibwisher, Gilstad, Gimmer, Glenn, Grace, Graning, Grant, Grass, Grenn, Gull, Gun, Gunner, Gwinn, Hagali, Haggerty, Hanson, Harley, Head, Henson, Holland, Horseshoe, Irving, Island, Iverson, Jackson, Jaurkishi, Johnson, Julia, Kinney, Kitchi, Lamons, Larson, Laxon, Lindgren, Little Bass, Little Boot, Little Buzzle, Little Gilstad, Little Gnat, Little Moose, Little Puposky, Little Rice, Little Sandy, Little Turtle, Long (east), Long (west), Long Slough, Loon, Lost, Lower Red, Manomin, Marcus, Marquette, McCall, McCoy, Meadow, Medicine, Miller, Mina, Miss, Mollison, Moose, Movil, Muskrat, Myrtle, Nebish, Norman, North Twin, Ose, Parks, Perch, Peterson, Pimushe, Pine Island, Plantagenet, Pony, Pony, Popple, Pug Hole, Puposky, Rabideau, Range Line, Rice, Rice Pond, Round, Rush, Sandy, School, Shell, Shemahgun, Silver, Smith, Smyth, South Twin, Steins, Stocking, Stone, Stoner, Strand, Stray Horse, Stump, Sumac, Swamp, Swenson, Sylvia, Ten, Tenmile, Tepee, Three Island, Thunders, Turtle, Turtle River, Twin, Upper Lindgren, Upper Red, Webster, Wending, Wheelock, Whitefish, Williams, and Wolf.